این مؤسسه با دارا بودن کادر کامل تخصصی شامل پزشک طب سالمندان و دیگر متخصصین در رشته های گوناگون به عنوان مشاور پرستار، فیزیوتراپیست ،گفتاردرمان گر، روان شناس و مددکار، کادر اداری، بهیار، کمک بهیار و خدماتی، جهت نگهداری از 50نفرسالمند در شبانه روز، واجد بالاترین استانداردهای پرسنل در سطح کشور می باشد.استفاده از آخرین امکانات پزشکی جهت حفظ سلامت سالمندان و پیشگیری و کنترل بیماری ها، همچنین استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات رفاهی علی رغم مشکلات جدی مالی– همواره مدنظر مرکز نگهداری سالمندان حضرت باب الحوائج علیه السلام بوده است. این مجموعه علاوه بر فعالیت های حمایتی و نگهداری شبانه روزی، با فعال نمودن برنامه های جنبی و فوق العاده، همچون اردوهای سیاحتی و زیارتی، گام های موثری را درجهت حفظ و تقویت روحیه و ایجاد پویایی و نشاط در بین سالمندان برداشته است .

   

سالمندان عزیز مرکز، بسته به وضعیت جسمانی و بیماری هایشان به 4دسته مستقل ، نیمه مستقل ، وابسته و ویژه تقسیم می شوند که هر دسته نگهداری خاص و هزینه های ویژه خود را طلب می کند. هزینه های بسیار بالای نگهداری هر سالمنـد در شرایــط استانداردهـای بهداشتی ،به شکـل متوسـط حدود دو ميليون تومـان درماه در سال 1393می باشد . بخشی ازاین هزینـه هاتوسط خانواده های سالمندان خانواده دار و یارانه سازمـان بهزیستـی تأمیـن شده لکن مبـلغ عمده ای از منـابع مالی صرفاً متـکی به مسـاعدت های مالـی خیراندیشان گرانقدر می باشد که نقش بسیار مهمی در تداوم ارائه خدمات مناسب به سالمندان نیازمند را ایفا می نماید .خیرین گرامی در این بخش با انواع کمک های نقدی یا غير نقدي و اهدای نذورات و قربانی و یا ارائه خدمات فنی موردنیاز مرکز، ضمن بهره مندی از اجرمعنوی و ثواب شرکت در عملی انسانی، در تداوم ارائه خدمات ارزشمند به سالمندان گرامی نقش مهمی را برعهده دارند .

 

 

به یقین و براساس آموزه های اعتقادی و انسانی، مناسب ترین شیوه نگهداری سالمند، همانا حضور درجمع خانواده و بهره مندی از مواهب آن می باشد. ليکن در شرایطی خاص همچون بی سرپرستی یا نيازمندي سالمند و یا شرایط ویژه سالمند که سلامت جسمی یا روانی او را در مخاطره می اندازد، موسسه پس از سخت گیری های فراوان و تحقیقات ضروری نسبت به پذیرش سالمند اقدام می نماید. بدین ترتیب ظرفیت معمول تخت ها، اختصاص به افراد واجد شرایط داشته و از پذیرش سالمندان به نسبت سالم، توانمند و دارای خانواده خودداری می گردد.

 

 

مؤسسه حمايتي سالمندان حضرت باب الحوائج (ع) در جهت گسترش دامنه خدمات به سالمندان جامعه، و به منظور ايجاد مرکز جامع خدمات سالمندي فعاليت هاي نويني را در دستور کار خود قرار داده است .شناسايي سالمندان نيازمند خارج از مرکز و توزيع اقلام اهدايي مازاد بر نيازمرکز براي رفع نياز اين دسته از سالمندان و ارائه خدمات و مشاوره ها در زمينه هاي پزشکي، پرستاري ، روانشناسي و غيره ، ابتکار جديدي است که امکان بهره مندي تعداد بيشتري از عزيزان سالخورده را فراهم نموده ، گام ارزشمندي در جهت ارتقاء سلامت سالمندي خواهد بود. امري که باعث افزايش اطلاعات خانواده ها در زمينه مراقبت از سالمند و پيش گيري از آسيب هاي شايع درسالمندان خواهد گرديد .

از آنجایی که علاوه بر استیجاری بودن ساختمان فعلی ، فضای موجود نیز پاسخ گوی نیازهای جدی شهرستان و استان نمی باشد، به منظور توسعه خدمات ، قطعه زمینی به مساحت 5000 متر مربع توسط یکی از خیرین محترم در یکی از نقاط خوب شهرستان اهدا گردیده که ساخت و تجهیز آن با هدف نگهداری ازسالمندان زن و مرد ، ازجمله اهداف اصلی آینده مرکز می باشد ، امری که پس از انجام ، کمک ارزنده ای به نیازمندان شهرستان و استان خواهد بود. عزیزانی که مایل به شرکت دراین باقیات الصالحات عظمی هستند می توانند از روش های گوناگون در این زمینه همکاری داشته باشند . اهداء موقوفات و ثلث اموال اموات و درگذشتگان یکی از بهترین نوع مشارکت در ساخت و تجهیز این یادگار ماندگار خواهدبود . همچنین کمک های نقدی این عزیزان خیر از طریق شماره حساب های بانکی مرکز  قابل اهداء می باشد. از دیگر برنامه های آتی خانه سالمندان حضرت باب الحوائج (ع) ایجاد مرکزی مناسب جهت سرویس دهی کلیه سالمندان داخل و خارج مرکز در زمینه های پزشکی ،توانبخشی (فیزیوتراپی،کاردرمانی،گفتار درمانی ) و پرستاری می باشد که به یاری پروردگار پس از طی مراحل اداری ،عملیاتی خواهدگردید.

 

مؤسسین موسسه خیریه سالمندان باب الحوائج علیه السلام،با امید به عنایات خاص الهی ، با برآورد نیازهای ضروری منطقه و با همراهی پرسنلی خدوم ، اقدام به تاسیس و فعال نمودن این مرکز نموده تا یکی از احتیاجات مغفول و درعین حال ضروری را برآورده نموده و خدمتی شایسته را تقدیم همشهریان عزیز نموده باشند. این ابتدای راه است. امید به گشایش دستان پرمهربانیان خیر و مهربانی، همواره مایه تداوم فروغ این حسنه جاریه بوده و خواهد بود و یاری رسانی خیرین ارجمند دراین امر خداپسندانه موجبات جلب عنایات حضرت باری تعالی خواهد گردید. انشاءالله .

 

مهمترین هدف موسسه حمایتی سالمندان باب الحوائج ، ایجاد زمینه مناسب بهمنظور نگهداری و بازتوانی سالمندان بی سرپرست و نيازمند می باشد امری که ممکن است از نظر عموم اقشار جامعه نادیده انگاشته شود.علاوه براین ، نگهداری بهینه از کلیه سالمندانی که امکان اقامت آنان در محیط خانوادهوجود ندارد نیز مد نظر قرار دارد . همـچنين خدمت رساني به سالمندان خـارج از مرکز در زمينه هاي گوناگون پزشکي، درماني مشاوره و غيره از ديگر اهداف مـرکز مي باشد.

درباره موسسه

 موسسه حمایتی سالمندان حضرت باب الحوائج- موسی ابن جعفر علیه السلام بنیادی است غیردولتی که درسال 1382 باشماره ثبت 204 به ثبت رسیده و تحت نظارت سازمان بهزیستی فعال می باشد. این موسسه یک شخصیت حقوقی بوده و تحت مدیریت هیئت امنا و هیئت مدیره که از افراد خیرونیکوکار تشکیل گردیده است، اداره می گردد

درباره
درباره
درباره

 

مؤسسه حمایتی سالمندان باب الحوائج (ع) بابل - 1393  حمیرانی